Šialenstvo Santa Clausa - BLOG www.depe.sk

9 December 2007

Šialenstvo Santa Clausa

Za totáča koloval medzi ľuďmi vtip:
"Pustím televíziu: Lenin. Pustím rádio: Lenin. Otvorím noviny: Lenin. Už sa bojím otvoriť aj konzervu..."

A ja mám v tomto predvianočnom období taký istý pocit. Len Lenin je vymenený za Santa Clausa. Všetky, doslova všetky médiá nám denne neustále a vtieravo tlačia do hlavy výraz "Santa Claus". Výnimka je snáď iba kofolové prasiatko.

Premýšľam nad tým, prečo. Prečo vymenili Ježiška za prapodivnú importovanú postavu, ktorej históru vlastne ani nepoznáme.
V našich tradíciách sú Vianoce oslavou narodenia Krista. Netreba pripomínať, že sú v prvom rade sviatkami kresťanskými, spojenými s mierom a pokojom, ozdobeným stromčekom, štedrovečerným kaprom, darčekmi. A oslavou súdržnosti rodiny. Tak to asi všetci cítime, očakávame pokoj, kľud a radosť.

Lenže je tu všemocný TRH. A ten cíti svoju šancu. Potrebuje, aby ľudia zabudli, prečo vlastne Vianoce sú, musí v nich vytvoriť pocit, že pred Vianocami treba utratiť v preplnených obchodoch všetky peniaze, čo máme, a aj tie, čo nemáme. Že Vianoce sú oslavou nákupov a míňania, že pocit šťastia získame výlučne iba vtedy, keď sa vraciame domov s nákupmi, čo z auta musíme vyniesť domov aspoň na 5 krát. Jarmok...

A do tohto scenára sa TRHu Ježiško veľmi nehodí. Komunistom sa nepodarilo vtlačiť za 40 rokov do našich hláv Deda Mráza, demokracií stačilo pár rokov na udomácnenie Santa Clausa. Ako nosná postava Vianoc sa nesie nad hlavami ľudí v preplnených hypermarketov, prekypujúcich "kvalitným" tovarom (99% Made in China) a do omrzenia už od konca novembra vyhrávajúcich Jinggle Bells.

Zabúdame rýchlo na masáže myslenia spred roku 1989. Ochotne a radi sa opičíme po západných kultúrach, zabúdame, kto sme a aké máme my, Slováci, tradície. Čakám, že onedlho príde doba, keď bude pod úroveň mať k štedrovečernej večeri vianočného kapra, obstojí iba a výlučne morka. A darčeky si nebudeme dávať pod stromček, ale do rukavíc, zavesených nad krbom... Symbolom Vianoc bude už iba vyškerený sob so Santa Clausom.

A možno za pár rokov už nebudú ani bryndzové halušky, ale The brynz hallus, povinne servírované na tanieri s bieločervenými pásmi a hviezdičkami na modrom podklade. :-)

Happy Christmas!


Re: Šialenstvo Santa Clausa
všetko, čo píšeš, absolútny súhlas. Vymenili sme iba "červenú" za "modrú" namiesto toho, aby sme šli svojou vlastnou cestou...
Komentár má 11 years, 1 month by snehuliak • @wwwOdpovedať

Komentovanie tohto príspevku je uzavreté.