V Trnave si môžete kúpiť hrdosť na mesto! - BLOG www.depe.sk

8 December 2009

V Trnave si môžete kúpiť hrdosť na mesto!

V slovníku cudzích slov sa dočítate: Patriotizmus je láska a oddanosť vlasti, hrdosť na jej minulosť a prítomnosť, úsilie chrániť záujmy vlasti. Lokálpatriotizmus je vyzdvihovanie, zdôrazňovanie, obdivovanie, uprednostňovanie svojho miesta bydliska alebo rodiska.

Oba tieto termíny sa na Slovensku, bohužiaľ, najlepšie cítia v slovníku cudzích slov... A Slovensku a mnohým Slovákom ozaj tragicky chýba hrdosť na región, na obec, kde bývajú.

Trnava, v ktorej žijem už skoro 50 rokov, je krásne mesto. Aj keď som sa tu nenarodil, cítim sa byť Trnavčanom, záleží mi na meste a na veciach verejných, týkajúcich sa mesta. A som na Trnavu aj hrdý, slovom: lokálpatriot.

Preto som si dal do záhlavia každej stránky môjho webu okrem znaku štátu, v ktorom žijem, aj erb mesta Trnava. Veď som Trnavčan, erb mesta je aj "mojím" erbom. Erb mesta, ktorý vytvorili naši predkovia, ktorý je možné považovať za kultúrne dedičstvo, na ktoré si, ktovie akým právom, mesto Trnava dáva autorské právo.
Pretože som rádioamatér, posielam za spojenia protistaniciam potvrdzujúce lístky, kde je asi 1/3 plochy vyhradená na informáciu (v angličtine) o meste, v ktorom žijem. Nech aj tí Amíci, ktorí si denne pred domčekmi vyťahujú na stožiar štátnu vlajku, vidia, že z nás minulá doba nevytĺkla hrdosť na štát, kraj, mesto, v ktorom žijeme. Dokonca som umiestnenie takýchto symbolov a informácií považoval za povinnosť, veď keď poviem rádioamatérovi z Aljašky, že som z Trnavy, že som zo Slovenska, hrozne ma bolí, že oni mnohí ani netušia, na ktorom kontinente sa Slovenská republika nachádza. A tí, čo to aj tušia, nás aj tak považujú za krajinu, susediacu s Čečenskom....

Všetky naše vlády po Veľkej novembrovej revolúcií doteraz zdôrazňovali svoj cieľ pozdvihnúť národné cítenie, hrdosť na vlasť a obec, kde je náš domov. Chyba je, že iba zdôrazňovali... a dosť!

A v Trnave, tu máme ešte krajší príklad "pozdvihovania hrdosti" na svoje mesto. Dnes som dostal list z Mestského úradu (písaný 27. novembra, doručený 8. decembra), podpísaný vedúcim kancelárie primátora. Píše sa v ňom (opísané aj s pravopisnými chybami v liste):

"Vážený pán Pavlík,
Zistili sme, že na webovej stránke www.depe.sk neoprávnene používate veľký erb mesta Trnava. Dovoľujeme si Vás upozorniť, že mesto Trnava má prijaté všeobecne záväzné nariadenie č. 93, ktorým sú stanovené zásady používania mestských symbolov. Podľa tohto VZN môže mestské symboly používať iba mesto Trnava a ním riadené organizácie. Právo používať erb mesta inými organizáciami je viazané na súhlas mestskej rady a finančnú úhradu.
Za neoprávnené používanie erbu mesta môže primátor mesta v zmysle zákona č. 369/1990 Zb. v znení noviel uložiť pokutu vo výške 3 319,39 euro.
Žiadame Vás o odstránenie erbu mesta z Vašej webovej stránky v termíne do 15.12.2009. V prípade, že v stanovenom termíne nebude erb mesta odstránený bude vám uložená pokuta za jeho neoprávnené používanie."

Poviem vám, skoro som padol na zadok, keď som si tento list prečítal. Tak v Trnave treba za hrdosť na mesto platiť?!

Na stránke, ktorá nie je komerčná, ani nie som "iná organizácia", ktorá iba a iba umiestnením erbu mesta zdôrazňuje hrdosť jeho obyvateľa na svoje mesto?
Akú už len hodnotu môže mať ten maličký obrážtek, okrem symbolickej, (a ešte raz to poviem!) zdôrazňujúcej hrdosť na príslušnosť k mestu!
Ak by bola moja stránka komerčná, ak by som z erbu niečo tŕžil, nepoviem ani slova! Kto dal mestu právo privlastniť si výhradné používanie erbu??? Alebo mestskí páni nevedia zabudnúť na slastný pocit, ktorý mali v minulosti, pri uvedomení si, že zasa raz čosi komusi zakázali, že majú nad niekým moc niečo mu zatrhnúť?

Tu je ono VZN č. 93: http://www.trnava.sk/new/vzn.php?readmore=106&sekcia=samosprava&menu=vzn

Keď si ho pozriete, zistíte v časti III, článku 4, bode 6, že za používanie symbolov mesta majú platiť iba živnostníci a iní podnikatelia, firmy do 20 zamestnancov a firmy nad 20 zamestnancov.
V bode 5 sa píše, že "Organizácie, ktoré nie sú založené, alebo zriadené na podnikanie, napr. školy, zdravotnícke zariadenia, sociálne ústavy, spolky a pod. môžu použiť mestský erb bez úhrady príspevku do účelového fondu."

V celom VZN ani slova o tom, aké sú podmienky pre fyzické osoby. Až na konci sú v súvislosti z fyzickou osobou vyhrážky. Tak teraz neviem, buď som blbec ja, alebo...

Nakoniec, z celého znenia VZN vyplýva, že nepodnikateľské subjekty (a teda aj fyzické osoby) nemusia za používanie symbolov platiť. Pravdepodobne by však mali o povolenie používania požiadať. Teraz si predstavte tú obrovskú kopu absolútne zbytočnej administratívy: všetci, ktorí by chceli symboly použiť napr. na nekomerčné webové stránky, museli by napísať list, ktorý by nejaká komisia musela schváliť, niekto by musel napísať odpoveď a poslať ju. A pritom netreba (ako sa domnievam, aj v mojom prípade) za použitie platiť! Tomu sa povie vyrábanie umelej záťaže úradníka MÚ, tomu sa povie zbytočné rozhadzovanie pracovnej sily, materiálu, zbytočne vyhodené peniaze za poštovné! Tomu sa povie hazard s dôverou občana! Pozrime sa, ktože a ako riadi to naše mesto???

Je to úbohé, úbohé a ešte raz úbohé!

Naši mestskí páni majú ozaj divné maniere! Ján Chalupka by si iste na nich zmlsol. A už ani nie som až taký hrdý Trnavčan...Re: V Trnave si môžete kúpiť hrdosť na mesto!
A so ti odpisali na to ze dany odsek sa ta netyka?
Komentár má 12 years, 1 month by Marek • • • Odpovedať
Re: V Trnave si môžete kúpiť hrdosť na mesto!
...nič...
d.

Komentár má 12 years, 1 month by depe • • • Odpovedať
Re: V Trnave si môžete kúpiť hrdosť na mesto!
Ten váš vyžratý primátor radšej podporuje "reprezentáciu" Trnavy v prevedení nafetovaných a zdrogovaných vypatlancov, čo na futbalových štadiónoch do nemoty vyrevujú Trnavaaaaaa Trnavaaaaaa. Ale čo chceš od kádeháka?
Komentár má 11 years, 11 months by Anonymous • • • Odpovedať
Re: V Trnave si môžete kúpiť hrdosť na mesto!
... takže si sa pok..al a erb si zo stránky odstránil, mal si ho tam nechať, nemám ktomu čo dodať, arogancii moci sa nemá ustupovať
Komentár má 11 years, 2 months by Janík • • • Odpovedať
Re: V Trnave si môžete kúpiť hrdosť na mesto!
Asi uz neskoro (predpokladam, ze si to vzdal: cit. "A už ani nie som až taký hrdý Trnavčan..."), ale ja by som vyuzil bod 4,

Povolenie nie je potrebné na vedeckú a pedagogickú činnosť týkajúcu sa mestskej symboliky mesta Trnava.

a pouzil erb mesta na stranke z pedagogickych, alebo vedeckych dovodov, alebo by som pozil erb z 18.-teho storocia.

Na tom vsetkom je najsmutnejsie, ze existuje uradnik, ktoreho platime z nasich dani a ktoreho jedinou naplnou prace je brouzdenie po strankach internetu za ucelom hladanie znakov a vypisovanie nezmyselnych listov a vyrubavanie este nezmyselnejsich pokut. To ako keby som ja vydal CD s ludovymi pesnickami a potom povedal, ze kto ich chce spievat mi musi zaplatit. Ved si Trnavcan, jeho oci, kto iny ma pravo pouzivat symboliku mesta ako Trnavcania??? Kosicani za uplatok? Trapne, trapne a este raz trapne. Esteze uz sa stahujem do Bolerazu. Ale pred tym mam chut napisat na mestsky urad pekne ostry dopis ... a mozno to aj urobim.
Komentár má 11 years, 1 month by Buso • • • Odpovedať

Komentovanie tohto príspevku je uzavreté.