Nedáme si rady? - BLOG www.depe.sk

22 March 2009

Nedáme si rady?

Často sa vraciam, tak ako mnohí, v spomienkach do rokov mladosti. Do časov, keď bol svet gombička a jedinou starosťou bolo vymýšľanie nových a nových dobrodružstiev. Boli to časy krásne, kopa adrenalínu pri "riadení" lietadla, uloženého v 7 metrovej výške na hromade v kovošrote, pri pekelnom hrmote na motokárach s kolieskami z ložísk. Spomeniem si aj na bitky, čo som utŕžil, keď ma (ozaj výnimočne) chytil vartáš, či majiteľ príslušnej marhule alebo hrušky.
A boli to bitky riadne, aj tri dni ma štípal zadok po lieskovici. A doma sa priznať, že ma niekto vyťal? Dostal by som aj tu.
Pamätám si na časy, keď spolužiak vylial vodu z misky na vodové farbičky spolužiačke na hlavu. Na ľavom líci mal aj na druhý deň odtlačok učiteľkinej dlane.
A pamätám si aj na to, že nikdy nebol problém určiť, kto zaplatí za rozbité okno, alebo iné nami poškodené či zničené veci.

Bitka ale nebol ten hlavný strašiak, odrádzajúci od ešte väčších zbojníctiev. Už ako deti sme si nejasne uvedomovali komunistický vynález - zápis výčinov do "papierov". A tiež nám bolo jasné, že ak ma ten majiteľ ovocia nezbije a radšej nás dovlečie k žandárom, ako sme vtedy volali tzv. Verejnú bezpečnosť, bude zle. Tam nás síce nezbijú, ale cez školu sa naše sklony k cudziemu ovociu zapíšu do oných kádrových materiálov a tie sa povlečú celý zbytok života s nami. A ozaj sme už vtedy mali z toho strach.
Neskôr, už ako dospelý, som sa dosť začudoval, keď kamarát raz zahlásil, že ide rozbiť učiteľovi hubu za to, že mu strieskal syna, ktorý robil karate a v škole si na slabších spolužiakoch skúšal naučené údery. Čo ho má čo učiteľ biť! Uvedomujem si, že vtedy som po prvý raz akosi odvrátil hlavu od problému a snažil som sa na to nemyslieť. A dnes...nedávno spáchal niekde v Čechách samovraždu učiteľ, ktorého žiaci sofistikovane vyprovokovali k facke a natočené video hodili na internet... Hrozila mu basa.

A u nás, na Slovensku je to snáď ešte horšie. Skúste si, ozaj iba na chvíľku, predstaviť, že ste napr. v Smižanoch učiteľ v šiestej triede ZŠ, máte tam asi 30 13-15 ročných počerných žiakov, ktorí vás sústavne bombardujú krikom, hnilým ovocím a hnusnými nadávkami. Na váš slovný prejav reagujú iba hurónskym smiechom, fyzicky ich potrestať nemôžete (hrozba väzenia, prípadne vidly v chrbte od rodičov). Absolútna bezmocnosť. Radšej na to nemyslieť.
Ozaj radšej???

Lebo tak, ako sa snažíme takýto problém nevidieť my, nevidia a nechcú vidieť ani tí, ktorých povinnosť ho vidieť je!

Včera dávala JOJka šot, v ktorom bolo video, natočené mobilom, ako nejakí košickí SBSkari "týrajú" asi 7 ročného zlodejíka tým, že ho strašia lepiacou páskou. Harant reval ako zmyslov zbavený, zdanlivo krvák.
Problém bol ale v tom, že chalan chodil na nákupy bez platenia pravidelne a ochranke bol až priveľmi dobre známy. Ako s takýmto? Zbiť ho nemôžete, dobré slovo neplatí, rodičov má v base. Skúsili ho teda vystrašiť na spôsob mafiánskych praktík, to by mohlo zabrať. A ako dôkaz, že ho nemlátia, si to v dobrom úmysle nakrútili.
Ale chyba lávky. Pani z "výchovného" ústavu, ktorého bol chalan chovanec (a ktorá je za neho de facto zodpovedná), sa ho zastala. Vraj v jeho veku je to normálne, lebo nemal hračky, ako majú jeho rovesníci a nemal ani inú možnosť ich získať. Ktovie či pani napadlo, že za nejakých 10 rokov môže pri tom, keď bude tento chudáčik potrebovať peniaze, ktoré ináč nemôže získať, umrieť človek, ktorého prepadne.
A psychologička tvrdí, že ten panghart môže z toho mať aj pár rokov traumu. To, že sú takýto začínajúci zločinci nepotrestaní a nepotrestateľní, že sú to tí, ktorí bijú a týrajú množstvo slabších, že extrémnym tempom narastá šikana na školách a to v čoraz nižších vekových skupinách, že spôsobujú oveľa väčšiu traumu, ako je dostať bitku za vedomé porušenie pravidiel, obrovskému počtu nevinných detí, to týmto psychológom nevadí. Sme v Únií a tu sa deti trestať nebudú!

Nemôžem niekedy uveriť tomu, čo vidím a čítam. Zdá sa mi to ako sen a stále akosi dúfam, že to je náhoda, že tento divný status práva a nenormálne pozitívnej diskriminácie zla musí rýchlo pominúť. Naši politici veľkohubo znížili vek trestnoprávnej zodpovednosti. Ale keď dokážu traja-štyria 10 roční zločinci (píšem zločinci, pretože je to napriek ich veku výraz najpriliehavejší) premyslene prepadnúť, brutálne zmlátiť a okradnúť starú pani v jej dome, že by to nemalo byť potrestané???

Naša demokracia je akási prislabá na tento fenomén dneška. Komunisti to mali jednoduché, mali kádrové materiály, robiť si musel, čo si robil, záležalo v podstatnej miere práve od tých materiálov, boli aj tzv. polepšovne, ktoré na rozdiel od dnešných reedukačných zariadení, boli postrachom. V roku 1987 som bol synovi na rodičovskom združení, na škole vtedy mala nejaká socialistická prokurátorka prednášku o kriminalite detí. Zaujala ma jej naliehavá výzva pre rodičov, ktorých deti boli olúpené inými deťmi: "Hláste nám okradnutie aj vtedy, keď vášmu dieťaťu ukradnú hoci len 10 halierov. Iba tak budeme môcť my takéto jednanie zastaviť v samom počiatku. Neskôr z neho môže byť nezvládnuteľný problém."

Som si istý, že deti sa od mojej mladosti zásadne nezmenili. Vymýšľajú v istom veku stále rovnako. Len sa zmenili podmienky pre ich smerovanie, hrozby postihu, trestu, vzťah jednotlivcov aj spoločnosti k problému. A je tiež jasné, že najviac zlyháva rodina. Sú deti, od narodenia vychovávané v duchu, čo neukradneš, nemáš, kradni, kým ťa nemôžu zavrieť, kde výchova spočíva práve v taktike zločinu. A rodič zostane nepotrestaný. Nie je pre neho miesto v base, ak ho zavrieme, bude sa musieť štát a teda my všetci postarať o jeho 15 potomkov. Zdá sa mi tiež úplne absurdné, že verejné pomenovanie etnika, spôsobujúceho najvyššiu kriminalitu, je potrestané vyšším trestom, ako keď príslušník tohto etnika prizabije iného človeka. Myslieť si to možno, všetci vedia, kde je pes zakopaný, ale vysloviť fakty je trestné. Ani komunisti neboli takto chránení. Takéto zákony nám ale v konečnom dôsledku prinesú ťažké časy.

A to mi vŕta v hlave: je takáto demokracia ozaj vhodná pre nás?


Komentovanie tohto príspevku je uzavreté.