Dva metre demokracie - BLOG www.depe.sk

1 June 2008

Dva metre demokracie

Stále som presvedčený, že najväčšie porevolučné zlo, ktoré postihlo Slovensko a Slovákov, bol Václav Havel.
Nielenže výrazne znížil svojimi hlúpymi (a možno to bolo práve presne cielené a plánované..) ekonomickými rozhodnutiami obyvateľom celej našej krajiny dlhodobo životnú úroveň, ale svojskou demokratizáciou väzenstva pripravil pre Slovač (nakoniec aj pre Čechov) podmienky k stavu, v ktorom sme a z ktorého sa národ bude veľmi dlho dostávať (ak sa mu to vôbec podarí).
Väzenie, kedysi postrach kriminálnikov, sa vďaka naivnej Havlovej politike, stalo miestom, ktoré prevažnej väčšine odsúdených vyhovuje. Dostanú kvalitnú stravu, majú stále čisté oblečenie, režim pripomína rekreáciu dôchodcov, majú postarané o kultúrne, športové a spoločenské vyžitie, čo im chýba? Snáď iba možnosť "zetat sa do mrtva" alebo adrenalín pri nakladaní medených odkvapov na káru... Navyše výška trestov pripomína frašku: za ukradnutie miliónov 7 rokov,
za vraždu 5 rokov, za zmrzačenie človeka tak, že do smrti zostane na vozíku, môžete obísť s podmienkou.

Politici nás neustále presviedčajú, že nie hrozbou straty slobody sa zníži kriminalita, ale výchovou. Ja si to veru nemyslím. Som presvedčený, že ak by boli tresty za porušenie zákona podstatne, ale ozaj podstatne vyššie, navyše by väzenie prestalo pripomínať pioniersky tábor a MUSELO by sa tam fyzicky pracovať (fyzická práca je totiž najväčším postrachom pre tých, ktorí sa chodia do našich väzníc rekreovať), výrazne by klesla kriminalita.

Lenže je tu tzv. demokracia... Demokracia, ktorá je slepá a hluchá. Na jednej strane vydobíja pre ľudí, ktorí spáchali kriminálny čin, právo pozerať každý deń video a športové prenosy, na strane druhej upiera slušnému občanovi pocit bezpečia. Obrovská nevyváženosť demokratických práv a zákona v prospech kriminálnikov je zarážajúca. Iba jednoduchý modelový príklad:
Slušný občan si našetrí na nové auto (alebo ho dokonca pár rokov spláca, pričom si ho nedá poistiť, lebo poistka je nehorázne drahá a jednoducho mu na ňu nezostáva), leští ho, stará sa oň a teší sa z neho.
Podíde k nemu zloduch. ktorý vie, že v tom úplne najhoršom prípade pôjde na pár mesiacov do zotavovne. Rozbije okno, otvorí si, rozbije spínaciu skrinku a naštartuje (materiálna škoda je v tomto okamihu 5-6 tisíc Sk). Pri vychádzaní z parkoviska riadne "štrajchne" ďalšie dve autá. Ženie sa mestom a na prechode pre chodcov zrazí babku a spôsobí je ťažké zranenia. Samozrejme ujde. Míňa sa mu palivo, teda ho načerpá a od stojanov odíde bez zaplatenia. Na ďalšej križovatke nedá prednosť, auto idúce po hlavnej sa v snahe vyhnúť sa mu dostáva do protismeru a stretáva sa tam s protiidúcim vozidlom (materiálne škody sú doteraz, vrátane nákladov na liečenie babky cca 400.000 Sk). Začne ho
naháňať policajná hliadka, ktorá úplnou náhodou videla kolíziu. Náš zloduch úspešne uniká, pričom sem-tam ľahko narazí do zaparkovaných áut. Policajti po 30 km konečne použijú služobnú zbraň, urobia zopár dier do auta a zloduch konečne zastavuje.
Celková vyčíslená škoda dosiahla asi 650.000 korún. Bohužiaľ, súdu sa nepodarilo dokázať, že auto chcel ukradnúť. Bol totiž iba zvedavý, aký ma zvuk a aké má jazdné vlastnosti. Trest: 8 mesiacov vo väzení s minimálnou ostrahou a povinnosť nahradiť spôsobenú škodu. Zloduch ale nikdy v živote doteraz nepracoval a nikdy takú hlúposť ani nemieni urobiť. Náhrada akýchkoľvek škôd je v nedohľadne, slušnému občanovi zostane k splátke za auto šetriť aj na jeho opravu, babka bude namiesto zájazdu do Lúrd platiť doktorom, pumpár škodu zaplatí zo svojho, zopár odretých aút si dajú majitelia za pár desiatok tisíc opraviť. A v každom slušnom človeku zostane pocit hnusu.

A hádajte, čo náš zloduch urobí, keď po 4-5 mesiacoch odpočinku a relaxu vyjde z väzenia? Žeby si povedal, bolo tam zle, tam sa nechcem vrátiť? Nájdem si prácu a budem slušne žiť?

Aké sú vlastne možnosti takéhoto zloducha, ktorý spácha kriminálny čin a (väčšinou) má z neho nejaký prospech?

1. pravdepodobnosť, že ho chytia pri čine, je minimálna (polícia je vždy inde, ako tam, kde ju treba)
2. pravdepodobnosť, že ho vypátrajú neskôr, je minimálna (polícia je tak preťažená, že sa nestará aj o "väčšie" kúsky)
3. ak ho aj chytia, vyšetrovatelia nebudú schopní mu to dokázať
4. ak mu to aj dokážu, sudca ho aj tak prepustí
5. ak ho neprepustí, sľúbi miestnemu kmotrovi, že bude pre neho "pracovať", tento posedí s prokurátorom a sudcom pár minút pri káve
6. ak ho aj odsúdia na nepodmienečný trest, dobre si odpočinie, vo väzenskej posilňovni si vypracuje tehličky a pozrie svetovú fimovú tvorbu za obdobie od poslednej návštevy

Kedysi sa basa volala "Nápravno-výchovný ústav". Nikto nikdy neveril, že by sa v nej niekedy niekto napravil, alebo, nedajbože, prevychoval. Ale bola, práve kvôli nutnosti fyzicky pracovať, a kvôli vysokým trestom, ktoré sa málokedy skrátili, postrachom. Neboli povolené každotýždňové "opušťáky", byť v base bolo ozaj za trest. Takéto typy väzení ešte stále existujú a fungujú aj vo vyspelých západných "demokraciách".
Domnievať sa, že na Slovensku dnešné väzenie ako trest niečo rieši, je úplne naivné a scestné. A ak v tejto naivite zotrváme, čakajú Slovensko a Slovákov zlé časy.

Re: Dva metre demokracie
U nás voláme basu "väzenským nápravno-výchovným zariadením". Ja taktiež pochybujem, že v tomto zariadení niekto niekoho napráva, už vôbec nie vychováva. Že tam niekoho väznia, tak to platí na polovicu. Po odslúžení polovice trestu každého vykopnú preč. Zrejme chránia peňaženky daňových poplatníkov. Poznám chalana, ktorého z tohto zariadenia pustili v zime, následne porozbíjal nejaké výklady a čakal na policajtov. Chcel sa vrátiť späť, do tepla. Podarilo sa mu to. Ak ho pustia von v lete, bude sa chcieť vrátiť späť, do chládku. Pekný životný kolobeh :-))
V amerike väzenské nápravno-výchovné zariadenie volajú jednoducho JAIL. V preklade "väzenie, žalár, kriminál". Ale veď nech celý svet vidí, že my sme tí najdemokratickejší z najdemokratickejších.
Ešte jeden príklad: chlapík zrazil mojho dedka priamo na prechode. Môj dedko zomrel. Chlapík nesedel ani minútu, prišla amnestia...
Komentár má 13 years, 8 months by wpatt • • • Odpovedať

Komentovanie tohto príspevku je uzavreté.